Handlingsprogram for Framtidens byer i Porsgrunn og Skien kommuner - (pdf).
Utredning Klima- og energiplan for Porsgrunn og Skien 2008-2012. - (pdf).
Klima- og energiplan for Porsgrunn og Skien 2008-2012 - sammendrag. - (pdf).
Notat fra lokal eiendomsforvaltningsgruppe om "Enøkåret 2009" - (word).
Notat fra lokal eiendomsforvaltningsgruppe om "Enøkåret 2009" - (pdf).
Notat fra lokal eiendomsforvaltningsgruppe om "Enøkåret 2009" - (odt).
Notat 9.1.2009 fra lokal arbeidsgruppe om "Tilpasning til klimaendringer" - (word).
Notat 9.1.2009 fra lokal arbeidsgruppe om "Tilpasning til klimaendringer" - (pdf).
Notat 9.1.2009 fra lokal arbeidsgruppe om "Tilpasning til klimaendringer" - (odt).
Dette skal være en felles plan for begge kommunene, men spesielle forhold og tiltak i den enkelte kommune blir vektlagt. Målet med revisjonen er å identifisere klimareduserende tiltak på både kort og lang sikt, og tiltak for tilpasning tilklimaendringene.
Dette er et viktig arbeid både på globalt, nasjonalt og lokalt nivå. Klima- og energiplanen skal være en handlingsplan med konkrete mål og anbefalte prioriteringer av tiltak som skal legges frem for politisk behandling.
En klima- og energiplan skal gi kommunene et strukturert verktøy for å identifisere og nå klima- og energimålene som kommunen setter seg. Hvor stor miljømessig gevinst Skien og Porsgrunn vil få av dette, avhenger av i hvilken grad kommunene klarer å følge opp planen.
Et interkommunalt samarbeid som denne planen gir, vil også kunne øke de positive miljøkonsekvensene av planen. Planen avdekker satsningsområder som på sikt kan gi innsparinger i kommunale driftskostnader, og den kan forplikte i forhold til framtidige investeringer.
En klima- og energiplan vil kunne avdekke behov for kompetanseheving i administrasjonen og eventuelle behov for presiseringer i plan- og byggesaksbehandlingen for å nå målsettingene i kommuneplanen.
Aktuelle tiltak som fremkommer i planen, må innarbeides i arbeidet med kommunens årlige handlingsprogram.
Målet er at planen skal bli et tiltaksrettet verktøy for det videre arbeidet med klima- og energipolitikk i kommunen. Viktige målsettinger i så måte vil være å gjennomføre tiltak som reduserer utslipp av klimagasser og bruk av energi i Skien og Porsgrunn.
I tillegg vil man se på behovet for tilpassninger i forhold til klimaendringer og mer ekstremvær.
Skien/Porsgrunn, 09. Januar 2009Ole Vidar HomleidMulticonsult AS
Sentralbord: 35 54 70 00
SMS: porsk til 1980 | Nettprat
Postadresse: Pb. 128, 3901 Porsgrunn
Besøksadresse: Storgt 153
Legevakta tlf: 35 93 23 93
Beredskap ved kriser